تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی صالحین زنده رود - طب سنتی و اسلامی

سال اقتصادوفرهنگ باعزم ملی ومدیریت جهادی

طب سنتی و اسلامی

تاریخ:سه شنبه 12 اردیبهشت 1391-10:16 ب.ظ

انواع میوه ها و مزاج آن ها

میوه ها منبع عظیمی از ویتامین ها و آنتی اكسیدان ها هستند كه علیه رادیكال های ازاد موجود در بدن انسان وارد عمل شده و ان را از بین می برند. توصیه می شود میوه هایی را كه می توان با پوست خورد به همان شكل مصرف شود. هسته و دانه همه میوه ها ضد انگل بوده كه عجایب آفرینش می باشد. البته قابل ذكر است كه در استفاده از نعمت های الهی، مزاج آن ها ، مزاج فرد مصرف كننده و مزاج فصل مصرف باید لحاظ گردد تا مفید واقع شده و عوارض جانبی به همراه نداشته باشد.

 

 

میوه ها

نوع مزاج

درجه

مصلح

آلبالو

سرد و خشك

2-1

عسل

اناناس

گرم و تر

 

آب انار ، آب لیمو، عسل

آلو و آلوچه

سرد و تر

 

عناب ، گلنگبین، كندر، عسل، زنیان، زیره، روغن زیتون

ازگیل

سرد و خشك

2-1

انیسون، عسل، عود هندی

انار شرین

سرد و تر

1

زنجبیل پرورده ، انار ترش

انار ترش

سرد و خشك

2

عسل

انبه

گرم و خشك

2

زنجبیل، نمك، مویز، شربت زرشك ،روغن زیتون

انجیر تازه

گرم و تر

1-2

سكنجبین، شربت ریواس، شربت بالنگ

انجیر خشك

گرم و تر

2-1

گردو، آویشن، انیسون،بادام

انگور

گرم وتر

1

تخم كرفس، غذاهای ترش، سكنجبین

به

گرم و خشك

2

عسل، انیسون، مربا نمودن آن با عسل

بالنگ

سرد و خشك

3

عسل، بنفشه، شرب انجیزع شربت خشخاش

پرتقال

سرد و تر

 

عسل، گلنگبین

تمر هندی

سرد و خشك

1-2

كتیرا، خشخشا، عناب، بنفشه ، لعاب به دانه

خرما

گرم و تر

2-1

آب انار، بادام، سكنجبین، خشخاش، گلاب، سركه، كاهو

دارابی

سرد و تر

 

عسل، گلگبین

زالزالك

سردو  خشك

 

انیسون، عسل ، عود هندی

زردآلو

سرد و تر

2

عسل، انیسون، زنیان، مصطكی، زیره، روغن زیتون

زرشك

سردو خشك

3

میخك، شرك سرخ و شیرنی های طبیعی

زغال اخته

سرد و خشك

1

عسل، گلنگبین

زیتون

گرم و خشك

1

مغز گردو، مغز بادام، سركه ، عسل، شیرینی های طبیعی

سنجد

سرد و خشك

1-2

عسل، شكر سرخ

سیب

گرو م تر

1-2

دارچین ، گلنگبین، غذاهای لطیف

شفتالو

سرد و تر

2

عسل، مربای زنجبیل

شلیل

سرد و تر

 

عسل، گلنگبین، انیسون، زنیان، مصطكی، زیره، روغن زیتون

غوره

سردو خشك

2

گلنگبین، شربت خشخاش، انیسون

قیسی

گرم وتر

 

عسل، انیسون، زنیان، مصطكی ، زیره

كنار

سرد و خشك

1-2

سكنجبین، گلنگبین، مصطكی

كیوی

سرد و تر

 

عسل، گلنگبین

گرپ فرت

سرد و خشك

 

عسل، گلنگبین

گلابی

گرم و تر

1

عسل ،دارچین، هل، رازیانه، مربای زنجبیل، كندر، زیره

گلیاس

گرم و تر

1

مسهل ها و ملین ها

لیمو شیرین

سرد و تر

 

عسل، گلنبین

لیمو عمانی

سرد و خشك

 

عسل، گلنگبین

موز

گرم و تر

2

نمك، مربای زنجبیل، عسل، سكنجبین نزوری معتدل

مویز

گرم و تر

2-1

سكنجبین، خشخاش، عناب، آب میوه های ترش

نارگیل

گرم و خشك

2-1

عسل، میوه های ترش، لیمو، هنداونه

نارنگی

سرد و تر

2

عسل، گلنگبین

نارنج

سرد و خشك

2-1

عسل، گلنگبین

ولیك

سرد و خشك

 

عسل، گلنگبین

هلو

سرد وتر

3

عسل، مربای زنجبیل

 

آلبالو:

قابض، تقویت كننده معده و كبد گرم بر طرف كننده تشنگی و حرارت و استفراغ و اسهال صفراوی می باشد. البالو خشك شده از تازه آن قابض تر است. خوردن شیره هسته آلبالو بارازیانه ی برای خرد كردن سنگ كلیه و مثانه و مجاری ادراری بی نظیر است. خوردن یك مثقال صمغ درخت البالو یا آب سرد در رفع سرفه مزمن مفید است..

آلوبخارا:

طبیعت (آلوی سیاه رسیده شیرین اعلا درجه اول سرد و درجه دوم تر است. برای سردرد گرم و تب های صفراوی و تشنگی و حرارت قلب وخارش بدن مفید است. الو بخارا به سبب خاصیت تقطیع و تلطیف خود اخلاط فاسد را نرم كرده و از معده و روده خارج می كند (ملین می باشد) و اگر خلط فاسد در بدن وجود نداشته باشد ملین نبوده و موجب قبض و حبس می شود. در افراد سرد مزاج یا كسانی كه معده سرد دارند بهتر است با اب عسل میل شود. كسانی كه از بیماری های طحال رنج میبرند قبل از غذا ان را میل كرده و تا از معده خارج نشده غذای دیگری نخورند. اگر آلوی خشك را با اب پخته و صاف كنند و با عسل یا ترنجبین یا شكر میل كننده مسهل قویتری است. ضماد برگ الو با سركه در زیر ناف برای كشتن كرم روده مفید است.

انار:

قلیل الغذا، تولید كننده خلط صالح، باز كننده انسداد، مدر ادرار و نفاخ بوده، برای تقویت كبد و طحال، زردی، درد سینه و سرفه گرم، گرفتگی صدا و خارش مفید است در گرم مزاجان موجب تقویت نیروی جنسی می شود. خوردن آن بعد از غذا باعث فساد غذا و ضعف معده شده و مصرف آن برای بیماران تب دار مضر است اگر سر انار شیرین را سوراخ كرده و داخل آن را به دفعات با روغن بادام شیرین یا بنفشه پر كرده تا جایی كه دیگر گنجایش نداشته باشد و آن را روی اتش بگذارید تا روغن را جذب كند بعد ان را بمكید برای درد سینه و سرفه مزمن خشك نافع است. هم چنین آب انار را در شیشه كرده، در افتاب بگذارید كه غلیظ شود و در چشم بكشید باعث افزایش قدرت بینایی می شود ( هر چه بیشتر بماند بهتر است.)

انجیر:

تازه آن كثیر الغذاتر از سایر میوه ها، لطیف كننده، تحلیل برنده، تسكین دهنده حرارت و تشنگی، عرق آور و ملین و مسهل بوده برای تقویت مغز و كبد، رفع انسداد كبد و طحال، صرع، وسواس و بواسیر مفید است. خوردن آن با انیسون تا 40 روز صبح ناشتا چاق كننده بدن است. در سردمزاجان و بیماری های رطوبی خصوصا درد كمر و مفاصل و بیماری های مجاری ادراری بسیار مفید است. زیاد خوردن انجیر تازه برای دندان و كسانی كه كبد و معده ضعیف دارند مضر است. خشك آن در خواص از تازه ضعیف تر می باشد.

انگور:

تولید كننده خون صالح، تعدیل كننده مزاج های غلیظ، دفع كننده اخلاط سوداوی و سوخته و چاق كننده بدن است. آب آن برای بیماری های سینه و ریه مفید می باشد. برای كسانی كه معده های مرطوب و انسداد كبد و طحال و كلیه دارند مضر است. اب انگور را جوشانده به طوری كه دو سوم ان بسوزد و غلیظ و مایل به ترشی باشد (در گیلان به ان دوشابترش گویند) برای سینه و ریه و كلیه و مثانه مفید، ملین طبع و تحریك كننده نیروی جنسی می باشد. مصرف آن برای سردمزاجان مضر و زیاد خوردن آن در گرم مزاجان تولید صفرای غلیظ می كند.

غوره تسكین دهنده حرارت خون و صفرا، قطع كننده بلغم معده، مقوی كبد و بدن بوده و موجب ضعف معده های سرد و نیروی جنسی و یبوست می شود.

خرما:

كثیرالغذا و تولید كننده خون متین است. در امراض سرد و بلغمی، كمردرد و سایر بیماری های مفصلی وبیماری های ریوی سرد مفید است. خیساندن آن در شیر تازه همراه با دارچین در تقویت نیروی جنسی مفید است. مداوم خوردن ان با مغز بادام فوق العاده چاق كننده بدن، محرك نیروی جنسی، مقوی كلیه و ملین می باشد. زیاد خوردن ان در گرم مزاجا و سرزمین های گرم برای دندان، چشم،حنجره مضر، باعث تولید خون سوخته و سوداوی و ایجاد سردرد می شود.

زردآلو:

باز كننده انسداد و ملین است اما زود در معده متعفن شده و باعث نفخ، اروغ ترش و تب های عفونی می شود. آشامیدن اب پخته ان مانع جوشش خون و صفرا، تسكین دهنده تشنگی و مسهل صفرا بوده، در رفع آروغ و بوی بد دهان و التهاب معده موثر است. برای سرد مزاجان مضر بوده زیاد خوردن آن موجب برص (ویتیلیگو) می شود. خوردن آن بلافاصله بعد از غذا و هم چنین خوردن اب بعد از آن فوق العاده مضر می باشد.

زرشك:

تسكین دهنده صفرا وخون و تشنگی و حرارت معده و كبد، تقویت كننده قلب وكبد و معده گرم می باشد. به تنهایی یا با داروهای گرم مانند دارچین و عسل و ... برای تقویت كبد سرد و تر و باز كردن انسداد مجاری كبدی و سردی احشا مفید است مصرف زیاد ان برای سردمزاجان بلغمی و سوداوی مضر است.

زیتون:

بهترین آن زیتون سبز رسیده است كه در آب و نمك پرورده شده و همراه غذا میل شود كه در این صورت تقویت كننده معده است. زیاد خوردن ان در گرم مزاجان باعث سوختن اخلاط می شود. بخور زیتون سیاه رسیده با هسته، جهت تنگی نفس و امراض ریه مفید است. ضماد برگ آن جهت التیام پوست، زخم چشم و ورم های گرم و جویدن برگ ان برای افت دهان مفید است. مضر ریه بوده كه برای جلوگیری از ان باید با عسل مصرف شود. روغن ان مسهل قوی بوده و تقیه ان جهت كولیت التهابی و انسدادی، درد كمر و مفاصل مفید است. چرب نمودن بدن (روغن مالی) با آن جهت دردهای سرد مفید است.

شفتالو:

ملین، تسكین دهند خون و صفرا و تشنگی بوده، برای خنك كردن مغز و مرطوب كردن مزاج سودا به خصوص سودای سوخته و تب های صفراوی و دموی و رفع بوی بد دهان مفید می باشد. در مزاج های گرم موجب تحریك اشتها و هم چنین میل جنسی شده و برای سردمزاجان و بیماری های سیستم عصبی مضر است. شفتالوی رسیده را اب گرفته و بگذارید تا ته نشین شود و اب صاف بالای آن را با شكر یا ترنجبین و یا شیر خشت میل كنید و مسهل صفرا بوده و اخلاط سوخته و گرم را دفع می كند.

گلابی

در خواص از سیب بهتر بوده و مفرح، تقویت كننده قلب و معده، تصفیه كننده خون، ملین می باشد. در رفع تشنگی، تنگی نفس و سوزش مثانه موثر است. خوردن ان بعد از غذا مانع صعود بخارهای معده به مغز شده و از بروز بیماری های عصبی جلوگیری می كند. زیاد خوردن آن برای افراد سردمزاج و كسانی كه ضعف معده دارند باعث ایجاد نفخ و كولیت می شود (به خصوص نارس آن) خوردن گلابی با معده خالی و نوشیدن آب بعد از خوردن آن برای بدن مضر می باشد.

لیمو شیرین:

لطیف كننده و قطع كننده اخلاط لزج غلیظ می باشد. جهت سردرد گرم و سرگیجه ناشی از صعود بخارات غلیظ به سر، ورم گرم حلق و تنگی نفس سوداوی، جوشش خون و صفرا، التهاب معده و استفراغ صفراوی مفید است. برای تب های دموی و صفراوی مفید بوده و باعث تقویت معده و كبد گرم می شود. برای افراد سردمزاج و سرفه مضر بوده و زیاد خوردن ان با معده خالی باعث ضعف معده می گردد. لیمو را از وسط دو نیم كرده و گرم نمایید و طرف بریده را روی پیشانی بمالید موجب تسكین سردرد گرم می شود.

موز:

كثیرالغذا و چاق كننده، قابض و بر طرف كننده ضعف كلیه بوده، خون غلیظ تولید

می كند. ملین سینه بوده، جهت سرفه خشك و خشونت حلق و رطوبت معده مفید

می باشد. دیر هضم و نفاخ است و زیاد خوردن ان به خصوص در مزاج سرد و مرطوب و در سرزمین های رطوبی، موجب تولید باد در بدن و خون غلیظ بلغمی و كولیت و انسداد عروق می شود. ناشتا خوردن ان بسیار مضر می باشد.

مویز:

هضم كننده غذا، گرم كننده كل بدن بخصوص كلیه و مثانه ، تحلیل برنده باد، تقویت كننده معده و كبد و كلیه و مثانه، باز كننده انسداد عروقی، مدر، ملین ،محرك نیروی جنسی سردمزجان و تولید كننده خون صالح بوده، موجب تنقیه ریه و سینه از اخلاط لزج می شود. خوردن ان با عسل باعث افزایش قدرت نفوذ و رسیدن آن به اعمال بدن

می شود. زیاد خوردن ان در گرم مزاجان و سرزمین های گرم، سوزاننده خون و غلیظ كننده اخلاط، مولد بیماری های سوداوی به خصوص طحال و مغز می باشد. كشمش در خواص مانند مویز بوده و بهترین آن، نوع سبز است كه از انگور عسكری تهیه شده باشد.

نارنج:

اشامیدن اب نارنج باشكر مسهل  مدر صفرا و تسكین دهنده عطش و حرارت می باشد. پوست زرد آن مفرح بوده و خوردن خشك كرده پوست آن با اب برای رفع استفراغ و درد شكم و روده و اخراج كرم شكم مفید است ولی قبل از آن باید معده را از اخلاط پاك كرد. برای رفع سرفه گرم و نزله ریه نارنج را از وسط دو نیم كرد و تخم های آن را خارج كنید و قدری نبات روی آن پاشیده بر آتش بگذارید تا دو سه جوش بخورد سپس برداشته و نیم گرم بمكید. ضماد پخته پوست و مغز و تخم نارنج با سركه جهت خارش بدن و جوش های سر و نرم كردن پوست و مو مفید است. ضرر آب نارنج برای اعصاب كمتر از سایر ترشی ها بوده ولی زیاد خوردن ان كبد را ضعیف می كند بخصوص اگر ناشتا مصرف شود.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
minecraft free download 2018
چهارشنبه 18 مهر 1397 09:49 ق.ظ
It's an amazing paragraph for all the internet viewers; they
will take benefit from it I am sure.
minecraft free download 2018
چهارشنبه 18 مهر 1397 12:47 ق.ظ
certainly like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few of your
posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding
it very bothersome to inform the reality nevertheless I'll definitely come again again.
minecraft free download 2018
دوشنبه 16 مهر 1397 07:46 ب.ظ
Hello, after reading this remarkable article i am as well cheerful to share my know-how here
with colleagues.
minecraft
یکشنبه 15 مهر 1397 06:09 ق.ظ
Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up
very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me.

Thanks, quite nice post.
minecraft
شنبه 14 مهر 1397 07:10 ب.ظ
Hello friends, fastidious article and nice arguments commented here, I am in fact
enjoying by these.
minecraft
شنبه 14 مهر 1397 07:08 ق.ظ
Appreciate this post. Let me try it out.
minecraft
جمعه 13 مهر 1397 08:57 ق.ظ
Thank you, I have recently been searching for info approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have
discovered so far. However, what about the bottom line? Are you certain in regards to the supply?
weed
دوشنبه 30 بهمن 1396 12:33 ق.ظ
آیا می توانم به راحتی بگوییم که چه کسی برای رسیدن به کسی که واقعا می فهمد را پیدا کند
آنچه در اینترنت صحبت می کنند شما مطمئنا چطور می فهمید
برای آوردن یک مشکل به نور و آن را مهم است. مردم بیشتری
باید این را بررسی کنید و این قسمت داستان را درک کنید.
تعجب آور است که شما بیشتر از آن چیزی نیستید که شما مطمئنا آن را داشته باشید
هدیه.
What do eccentric heel drops do?
شنبه 7 مرداد 1396 01:29 ق.ظ
Hello there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
I am confident they will be benefited from this web site.
What do you do when your Achilles tendon hurts?
جمعه 6 مرداد 1396 10:54 ب.ظ
I would like to thank you for the efforts you've put in writing this website.
I really hope to view the same high-grade blog
posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now ;)
foot pain f
سه شنبه 13 تیر 1396 03:27 ق.ظ
You could definitely see your skills in the work you write.
The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.
At all times go after your heart.
foot pain in the arch
دوشنبه 12 تیر 1396 07:53 ق.ظ
Outstanding quest there. What happened after? Thanks!
charlenecurvey.jimdo.com
یکشنبه 11 تیر 1396 08:56 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service?
Thank you!
http://esotesos.mihanblog.com/
یکشنبه 11 تیر 1396 05:50 ب.ظ
Appreciate the recommendation. Let me try it out.
foot pain ball
شنبه 3 تیر 1396 04:08 ب.ظ
Hello there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and individually suggest to my friends.

I am sure they will be benefited from this website.
morsejhpuezbvqr.sosblogs.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 02:51 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for
fuck it
Elouise
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:02 ق.ظ
Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
I have a blog based on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know
my audience would value your work. If you're even remotely interested, feel free to shoot me an email.
manicure
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 01:05 ق.ظ
Good day! I could have sworn I've been to your blog before
but after going through some of the articles I realized it's
new to me. Nonetheless, I'm definitely delighted I stumbled upon it and I'll be book-marking it and checking back regularly!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:14 ب.ظ
I like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and reporting!
Keep up the superb works guys I've included you guys to blogroll.
دوشنبه 1 خرداد 1391 01:22 ب.ظ
سلام چرا جواب سوالم رو ندادید
یکشنبه 31 اردیبهشت 1391 01:22 ب.ظ
با سلام و خسته نباشیدچرا به سوالاتم جواب نمی دید؟اگه مطلب میذارید یه کارشناس برای پاسخگویی به سوالات داشته باشید با تشکر
شنبه 30 اردیبهشت 1391 01:39 ب.ظ
راستی از کجا باید بفهم مزاجم چه جوریه؟لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
شنبه 30 اردیبهشت 1391 01:38 ب.ظ
با سلام من اکثر مواقع کف پام ناجور میخواره می خواستم بدونم از چه میوهای باید استفاده کنم تا خوب شم؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo